Psychoterapia i terapia dzieci

Psychoterapia i terapia dzieci

zdrowie i uroda

Okres dziecięcy ma fundamentalne znaczenie, w tym czasie człowiek się kształtuje. To, co się z nim dzieje w dzieciństwie, jest ważne nie tylko ze względu na bieżące funkcjonowanie, będzie również znacząco wpływać na kształt życia na jego późniejszych etapach. Warto więc wykazać troskę i zaangażowanie i wesprzeć dziecko w rozwoju tak, aby był to dla niego czas maksymalnie korzystny i inspirujący.

TERAPIA DZIECI MA NA CELU POMOC IM W TRUDNYCH MOMENTACH, PRZEŻYCIACH I DOŚWIADCZENIACH, KTÓRE W MŁODYM WIEKU NIEUCHRONNIE SIĘ ZDARZAJĄ, A MAŁY CZŁOWIEK MA JESZCZE ZBYT MAŁO ZASOBÓW, BY SOBIE SAMODZIELNIE Z NIMI PORADZIĆ.

Do najczęściej spotykanych zagadnień, które wymagają pomocy specjalisty, zalicza się:

  • problemy emocjonalne typu lęk czy niepokój, przygnębienie, stany okołodepresyjne, kompulsje, inne
  • problemy w sferze społecznej typu trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji rówieśniczych, skłonność do izolacji, trudności z odnalezieniem się w grupie, inne
  • problemy wychowawcze: dziecko nie słucha, nie uznaje autorytetu, jest agresywne itp.
  • zaburzenia odżywiania, snu
  • trudne zachowania typu ADHD, tiki, inne.

 

 

Terapia dzieci – na czym polega?

Terapia dzieci różni się od standardowej terapii stosowanej u osób dorosłych. Zawiera podstawowe elementy, jak terapię indywidualną oraz grupową – jednak przeprowadzane sesje przybierają formę zabawy lub też aktywności fizycznej. Dziecko podczas takiej sesji może wyrazić się podczas rysowanie, odgrywanie roli czy śpiewanie. Psychoterapeuta dziecięcy wybiera optymalną formę zajęć dopasowaną do konkretnych potrzeb dziecka. Terapia dzieci jest też skuteczniejsza, jeżeli w całym procesie leczenia uczestniczą rodzice.

Po wstępnej konsultacji dobieramy dla dziecka optymalny rodzaj psychoterapii. Warto zaznaczyć, że w proces psychoterapeutyczny dziecka dosyć często włączani są jego bliscy. Zazwyczaj oznacza to terapię rodzicielską, czyli pracę indywidualną z jednym z rodziców lub obydwojgiem, ukierunkowaną na rozwiązanie problemów osób dorosłych, które mogą mieć wpływ na ich dziecko, psychoedukację i poradnictwo psychologiczne, zajęcia z umiejętności rodzicielskich. Psychoterapeuta dziecięcy pomaga zrozumieć rodzicom źródło problemów, które wpływają na nastrój i zachowanie dziecka.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments