Różne gatunki roślin mają odmienne wymagania co do ilości słońca, wody, a także podłoża. Z ziemi częrpią substancje pokarmowe, dlatego tak ważne jest zapewnienie roślinom odpowiedniego substratu. Dzięki temu rozwijają się w prawidłowy sposób i są odporne na infekcje.
Torf
W jego składzie znajdują się substancje, które mają pochodzenie roślinne, ponieważ powstaje w wyniku niepełnego ich rozkładu. Proces jego tworzenia zachodzi w sytuacji, gdy powierzchowne warstwa gleby jest zabagniona przed dłuższy okres czasu. Wyróżnia się 3 rodzaje torfu:
- torf wysoki – jego pH ma wartość 3 – 4, co oznacza jego znaczne zakwaszenie. Odnacza się luźną strukturą i posiada zdolność do magazynowania wody oraz związków pokarmowych. Idealny do posadzenia roślin kwaśnolubnych,
- torf niski – tworzy się gdy teren zalewany jest przez wodę bogatą w tlen oraz składniki mineralne. Jego pH zbliżone jest do 7, zatem nie nadaje się do zakwaszania gleby,
- torf przejściowy – to podłoże klasyfikujące się między torfem wysokim a niskim. Jest nasycone substancjami odżywczymi i można je wykorzystywać do zakwaszania gleby.
Podłoże kokosowe
Tego typu produkt powstaje z włókien orzechów kokosowych. Jego zaletą jest doskonała chłonność, jałowość oraz naturalność. Całkowicie ulega biodegradacji i jest idealnym środowiskiem życia dla bardzo pożytecznych grzybów z rodzaju Trichoderma, które chronią rośliny przed szkodliwymi grzybami. Często zdarza się, że włókna kokosowe mieszane są z torfem. Dzięki temu powstaje podłoże, które doskonale wpływa na wytwarzanie korzeni przybyszowych przez roślinę, a także poprawia drenaż podłoża. Specjalne maty, wytworzone z włókien kokosowych poleca są szczególnie w przypadku uprawy róż oraz ogórków i pomidorów.
Perlit
Tworzy się ze skały wulkanicznej, a dokładnie glinokrzemianów wulkanicznych. Wypieka się go w temperaturze ponad 1000°C, co powoduje że woda i wszelkie gazy zostają z niego odparowane. Dodawany do ziemi ogrodniczej zdecydowanie poprawia cyrkulację powietrza i świetnie magazynuje wodę. Dzięki perlitowi, podłoże nie staje się zbyt gęste ani ciężkie. Posiada umiejętność dopasowania się do systemu korzeniowego rośliny, a także jest chemicznie obojętny. Służy przez dłuższy okres, ze względu na wydłużony czas rozkładu.
Keramzyt
Keramzyt ogrodniczy ma postać okrągłych granulek o różnej wielkości. Materiał ten stosowany jest w ogrodnictwie od niedawna, jednak posiada już wielu zwolenników. Jest twardy, nie zmienia pH gleby i nie jest wypłukiwany ani rozpuszczany przez wodę. Nasiąka nią w bardzo niewielkim stopniu. Keramzyt cechuje się wysoką odpornością na działanie pleśni, grzybów oraz szkodników. To z kolei zmniejsza ryzyko infekcji roślin. Jest to materiał bardzo trwały, który można wykorzystywać w ogrodnictwie wielorazowo.
Prawidłowo dobrane podłoże zdecydowanie ułatwia uprawę roślin. Z tego względu warto stawiać na produkty od znanych i cenionych producentów, gwarantujących najwyższą jakość. Odpowiednio dobrane podłoże spowoduje, że rośliny będą zdrowo rosły, a choroby nie będą ich atakować.
Artykuł został przygotowany we współpracy z producentem nowoczesnego preparatu TerraCottem łączącego specjalistyczny nawóz z hydrożelem.