Księgowość w jednoosobowej działalnosci gospodarczej

Księgowość w jednoosobowej działalnosci gospodarczej

Warto przeczytać

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najczęściej wybieraną formą działalności w Polsce. Jest to najłatwiejsza forma założenia własnej firmy i pracy na własny rachunek. Tego typu forma działalności niesie za sobą dużą odpowiedzialność, lecz dla wielu osób jest również spełnieniem marzeń o posiadaniu własnej firmy. Warto zwrócić uwagę zarówno na zalety, jak i wady prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, szczególnie w kontekście prowadzenia księgowości firmy.

Charakterystyka prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Zarówno rozpoczęcie, zawieszenie, jak i zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej nie sprawia żadnych formalnych problemów. Wszystko jesteśmy w stanie załatwić przez internet. Do założenia działalności niezbędne jest poprawne wypełnienie wniosku o nazwie CEIDG-1. Wszystkich formalności można dokonać na przestrzeni jednego dnia i od razu rozpocząć prowadzenie swojej wymarzonej firmy.

Zalety związane z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej

Jedną z największych zalet prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest stosunkowo duża wolność wyboru formy opodatkowania. W zależności od specyfiki naszej działalności możemy wybrać księgowość uproszczoną, kartę podatkową ryczałt. W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności nie ma potrzeby prowadzenia pełnej księgowości, co jest bardzo dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy prowadzić swoje finanse samodzielnie. W przypadku uproszczonej księgowości nie musimy korzystać z usług zewnętrznego biura rachunkowego, możemy prowadzić księgę we własnym zakresie.

Kolejnym, bardzo dużym plusem związanym z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej jest brak kosztów związanych z formalnym prowadzeniem działalności oraz brak wprowadzenia kapitału początkowego. Wpis do CEIDG jest bezpłatny, a przedsiębiorca nie ma nawet obowiązku zakładania konta firmowego. Warto jednak zastanowić się nad rozdzieleniem budżetu firmowego od prywatnych środków finansowych.

Wady związane z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej

Oprócz zalet, istnieją również pewne wady prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Na samym wstępie musimy nauczyć się odpowiedzialności oraz samodzielności za wszystkie aspekty naszej działalności. Często osoba, która przechodzi na własny rachunek, może mieć pewne trudności z zachowaniem ciągłej motywacji do prowadzenia działalności. Właścicielem własnej firmy jesteśmy 24 godziny na dobę, w związku z tym istotne jest odpowiednie zarządzanie zarówno finansami, księgowością, jak i relacjami z klientem.

Jednoosobowa działalność gospodarcza nie zwalnia nas też z obowiązku prowadzenia dodatkowych ewidencji księgowych, między innymi:

  • Rejestru VAT,
  • Ewidencji wyposażenia (które przekracza wartość 1500 PLN),
  • Ewidencji środków trwałych (dla środków o wartości przekraczającej 3500 PLN),
  • Ewidencji przebiegu pojazdu (dla działalności, których specyfika wymaga transportu samochodem prywatnym)

Cała ewidencja musi być należycie gromadzona, a obowiązki podatkowe ciążące na właścicielu firmy muszą zostać dopełnione terminowo.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej może oznaczać wolność i pracę z pasją, jednak nie można ignorować wszelkich formalnych odpowiedzialności związanych z prowadzeniem samodzielnej księgowości, która jest podstawą do rozliczania się firmy z Urzędem Skarbowym.

Artykuł przygotowali:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z biurem rachunkowym www.credotax.pl z Poznania.
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments