Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak wkładać w ropę naftową?

Prasówki

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zarezerwowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw przez nich pytanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze także jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o którym dużo możesz przeczytać w tym materiale), a oraz o potężnych, kontrolowanych zarówno przez rządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco również kolejnych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Obecne starzy dodatkowo zawsze są najwięksi gracze na rynku czarnego dobra (nie licząc Rockefellerów, którzy ewakuowali się spośród ostatniego rynku także ich Standard Oil, jakie stało wydane na drobniejsze spółki, wśród których istnieje także Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na ostatnim „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (natomiast te trzy to końce są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (chociaż ich rozwój został zmniejszony z dalekich geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, czyli w najwyższym czasie Azerbejdżan i sporo innych. Działanie tak potężnych graczy nie oznacza jednak, że na zmianach cen ropy naftowej nie mogą korzystać także inwestorzy indywidualni. Tak nie zarobią oni na sprzedaży ropy naftowej, bo nie maja do niej dostępu, tylko mogą zarabiać spekulując na aktualnym rynku za pomocą innego rodzaju instrumentów finansowych.

Łatwo nie jest dodatkowe bezpośrednie inwestowanie w realną ropę naftową, tak jak choćby w wypadku złota lub srebra, bowiem ropa naftowa jest zbyt tania w układzie do indywidualnej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej nosić. Ceny ropy naftowej w szczytowym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli trochę dużo dolara za litr paliwa. To świadczy, że w wypadku wzrostu cen paliwa (na ważnym szczycie) o 10% zarobić można było 10 centów za każdy posiadany litr paliwa, lub w wypadku 1000 litrów, które zdobyły w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet od kosztów transakcyjnych, transportu również możliwości kupna oraz sprzedaży fizycznej ropy w hurcie w tak małych kwotach). To pokazuje, że inwestowanie w realną ropę naftową z elementu widzenia inwestora innego jest złe, a nawet jeżeli jakimś sposobem możliwe byłoby, więc również właśnie inwestycja taka byłaby wyłącznie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy to przy instrumentach finansowych związanych z ropą naftową – z odsieczą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Podział i charaktery ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to układ ze powodu na ciężar. Wybiera się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze powodu na skład chemiczny wybierana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową liczy się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyk siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyk siarki powyżej pół procenta.

Ze powodu na zawartość parafiny wybiera się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Ważna nich krzepnie w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze powodu na zawartość żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie ciągnie się setki gatunków ropy naftowej o najnowszych właściwościach, jednak cztery spośród nich są zdecydowanie najtańsze na zbytach finansowych: WTI (West Texas Intermediate, znana także jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i wielkości siarki na okresie 0,24% – istnieje zatem ropa bardzo szerokiej klas, z jakiej bierze się najznaczniejszą dawka benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych postawionych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która przelewana jest do własnych rafinerii z rosyjskich gazociągów, wybierających się od zachodniej Syberii do Uralu. Jest zatem ropa gorszej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z zmian średnią ważoną cen ropy oferowanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Samym spośród najczęstszych zabiegów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów gospodarczych jest zbyt jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o których dużo możesz przeczytać tutaj), których cenę śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Bardzo trudną korzyścią inwestowania w ETF-y z prezentacją na plac ropy naftowej jest właściwie nieograniczona płynność, bo są one pisane na najkonkretniejszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy wygrać z dźwigni finansowej, co kupi na wybór mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów jest możliwość zarabiania wyłącznie na wzrostach (chyba, że będziemy zmieniać swoją pozycję ze zwykłych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to zawsze będzie potrzebować większego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są dostępne na Giełdzie Papierów Pomocnych w Stolicy (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y dostarczane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można zawsze skorzystać spośród ostatniego, co świadczą rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo własnych domów maklerskich – ciekawą propozycją pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w którym otrzymamy dostęp do pewnego z najszerszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i drogi na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można też wykorzystać kontrakty terminowe i drogi na czarne złoto. Niestety istnieje zatem dodatkowy instrument, jakiego nie zlokalizujemy na Giełdzie Papierów Pomocnych w Stolicy, nawet bardzo pożądali je odnaleźć. Na wesele giełda zatem nie tylko Warszawa (aż chciałoby się rzec, że przede wszystkim nie Warszawa), a opcje i kontrakty futures na ropę naftową można zakupić na indywidualnych giełdach, również za pośrednictwem własnych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub ewentualnie w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w ciemne złoto. Aby zdobyć dowody na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w ofercie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych robiących na rodzimym rynku, ale wolno je osiągnąć tylko za pośrednictwem giełdy. Należy jednak pamiętać, że lokaty w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą kwotą za zarządzanie niż lokaty w ETF-y, a dodatkowo występują one przed inwestorem o wiele większe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze samym rodzajem inwestowania w ropę naftową są bardzo obrazowe i również dostępne w użytkowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o których dużo możesz przeczytać w artykule poświęconym CFD), których ceną istotną jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie każdy broker Forex. Zapewne istnieje zatem najlepsza, najmocniejsza oraz sama z najtańszych pod względem prowizji i spreadów form gier na ropie naftowej.

Zaletą takiego zwolnienia są oraz bardzo małe wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na rodzimym rynku nawet 1:33). W związki CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością kiedy w waluty, kontrakty na akcje, czy metale szlachetne. Warto ale chorować na pomocy, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej i płynność realizacji działań są znacznie zróżnicowane, a w kontakcie spośród obecnym przed rozpoczęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (bardzo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest pięknym sprzętem do prawidłowej gier w złym czy średnim terminie, jednak z gwarancją nie do wieloletniego rozwijania swojego pieniądza.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz dużo podkręcane normy ekologiczne i coraz to wyższe szczyty dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (oraz każdego innego, co podgrzewa atmosferę oraz czym oddychamy w dłuższych miastach), a też postęp na rynku samochodów elektrycznych a (w mojej opinii) zbliżająca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temuż wszyscy denerwowali się, że ropa się skończy zaś będzie fakt, a teraz wykazuje się, że ropa nic się nie kończy, tylko jej czas jak wysoce. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to oczywiście spekulacyjna przesada, to przecież kierunek kroku jest prawidłowy spośród obecnym, co liczy ten sektor może także w tym półwieczu. Bolesny koniec.

To wynik niniejszego punktu, ale tylko początek Twojej sprawy z sektorami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ciż ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny toż najmocniejszy wyjście, aby sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments