Jak pozbyć się kreta

Jak pozbyć się kreta

Polecane i promocje

Kret jest gryzoniem, który stanowi dla ogrodników największe utrapienie. Choć nie jest szkodnikiem, nie podgryza korzeni roślin, to drążąc tunele jednak je narusza, a to może prowadzić do usychania roślin. Poza tym, usypując kopce, kret niszczy starannie wypielęgnowane trawniki. Dlatego ogrodnicy starają się różnymi sposobami pozbyć nieproszonego gościa ze swoich działek.

Gryzoń chroniony, ale z wyjątkami

Trzeba koniecznie pamiętać, że kret jest zwierzęciem częściowo chronionym. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że kretów nie wolno pod żadnym pozorem zabijać. Za złamanie tego zakazu grozi naprawdę wysoka kara – od grzywny do 2 lat więzienia. A jeśli zabicie zwierzęcia zostało dokonane ze szczególnym okrucieństwem, kara może być jeszcze wyższa i wynosić nawet 3 lata pozbawienia wolności.

Kretów nie wolno też płoszyć. Od tego zakazu istnieje jednak wyjątek. Dotyczy on miedzy innymi ogrodów, upraw, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, oraz obiektów sportowych. Z tych terenów można zgodnie z prawem krety płoszyć lub przenosić w inne miejsce.

Istnieje wiele mniej lub bardziej skutecznych metod pozbywania się nieproszonych gryzoni. Można je z grubsza podzielić na dwie grupy – na metody zapachowe i akustyczne.

Metody zapachowe

Natura pozbawiła krety wzorku, oferując w zamian wyjątkowo wyostrzone zmysły zapachu i słuchu. Gryzoń ten jest zatem wyjątkowo wrażliwy ma zapachy. A są wśród nich takie, których nie znosi. Nie cierpi na przykład aromatu bazylii i czosnku. Jeżeli więc jeszcze nasz przeciwnik nie wprowadził się na działkę, trzeba zacząć te rośliny sadzić. Jeśli już jest obecny, warto podrzucać mu do norek spleśniałe skórki z cytryny i czosnku, resztki ryb (najlepiej śledzi), papierosowe pety, czy kawałki materiału nasączone olejem napędowym.

Często używanym środkiem jest też karbid. Podrzucony w krecie korytarze i zwilżony wodą wydziela zapach i gaz drażniący, których krety nienawidzą. Poza tym w sklepach i w internecie jest wiele innych środków wydzielających zapachy, których krety nie tolerują. Jest zatem szansa, że przeprowadzą się w inne miejsce.

Metody akustyczne

Przy zwalczaniu kretów warto również wykorzystać ich wrażliwość akustyczną. Gryzonie te nie znoszą częstotliwości, które towarzyszą niektórym dźwiękom. Niezłą metodą jest zatem wbicie w ziemię na naszym terenie sporej ilości prętów, na końcu których trzeba umieścić blaszane puszki (np. po piwie lub napojach). Przy podmuchach wiatru będą one wydawały drażniące krety dźwięki. Podobną rolę mogą spełniać umieszczone na działce małe wiatraczki, również zawieszone na wbitych w ziemię prętach. Krety nie lubią drgań, nawet tych delikatnych, które wytwarzają wiatraczki podczas podmuchów wiatru.

Problem jednak w tym, że nasi nieproszeni goście mają niezwykła zdolność dostosowania się do określonych częstotliwości dźwięków. Najskuteczniejsze zatem będą te urządzenia, które pracują ze zmienną częstotliwością akustyczną. Na rynku są działające na baterie urządzenia ultradźwiękowe, swoim zasięgiem obejmujące nawet kilkusetmetrowe obszary. Nie szkodzą one ludziom i zwierzętom domowym, gdyż emitują dźwięki z częstotliwością drażniącą jedynie krety.

Trawnik bez kopców

Specjaliści podkreślają, że jest jedna, skuteczna metoda niedopuszczenia kretów do usypywania kopców na trawnikach. Jest ona jednak dość kosztowna. Wcześniej, w miejscu, w którym zamierzamy założyć trawnik trzeba rozłożyć siatkę metalową. Dopiero na nią wysypać ziemię i zasiać trawę. Kret nie przebije się przez siatkę, żeby usypać kopiec, a nie mogąc wydostać się na powierzchnię, przeniesie się w inne miejsce.

Poradnik powstał dzięki współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym SklepDlaOgrodu.pl oferującym preparaty odstraszające i zwalczające krety.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments