Ile kosztuje księgowość spółki z o.o.

Ile kosztuje księgowość spółki z o.o.

Artykuł Miesiąca

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością cieszy się w Polsce sporą popularnością. Brak opłat związanych z ZUS-em oraz brak odpowiedzialności za zobowiązania własnym majątkiem kuszą wielu przedsiębiorców. Czasem jednak przerażają koszty. Już za samo założenie spółki z o.o. będziemy musieli sporo zapłacić. A do tego obowiązkowe jest prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych.

Ile więc kosztuje księgowość spółki z o.o.? I na co zwracać uwagę przy wyborze dobrego biura rachunkowego?

Cena księgowości, a ilość dokumentów

Podstawowym czynnikiem decydującym o ostatecznej kwocie na fakturze za obsługę księgowości w spółce z o.o. jest ilość dostarczanych dokumentów. W przypadku niskiej miesięcznej ilości, tj. 5-10 dokumentów, musimy liczyć się z kosztem około 400 zł. Jest to jednak cena minimalna. Niektóre biura oferują taką obsługę nawet w granicach 500 zł.

Oczywiście im większa ilość dokumentów, tym wyższe wydatki. Większe spółki z o.o. z ponad setką dokumentów to już koszt ponad 1000 zł. Często też w takich przypadkach biuro rachunkowe oferuje klientom indywidualną wycenę.

Ile kosztuje księgowość spółki z o.o.? Dodatkowo płatne usługi

Pamiętajmy, że pełna księgowość w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to nie tylko prawidłowe księgowanie dokumentów na odpowiednie konta i comiesięczne wysyłanie deklaracji. Spółki z o.o. mają obowiązek na koniec roku składać sprawozdanie finansowe, składające się z Bilansu, Rachunku Zysków i Strat oraz Informacji Dodatkowej. To dodatkowy czas pracy dla księgowej. Często więc taka usługa rozliczana jest samodzielnie i wynosi minimalnie 1000 zł.

Zapłacimy również za obsługę kadrowo-płacową. Tutaj stawki rozliczane są zwykle za pracownika. Koszt jednej osoby zatrudnionej to około 30-40 zł.

Co wpływa na cenę księgowości w biurze rachunkowym?

Przede wszystkim doświadczenie biura oraz jego lokalizacja. Księgowe z wieloletnim stażem zażądają więcej za swoje usługi. I ma to związek z tym, że więcej problemów są w stanie rozwiązać w krótkim czasie. Kryterium jest również wspomniana lokalizacja – w większych miastach z dużą konkurencyjnością ceny będą po prostu wyższe.

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe dla spółki z o.o.?

Choć pewnie kusi nas, aby zaoszczędzić na księgowości, to cena tych usług nie powinna być pierwszym kryterium wyboru. Powinniśmy zachować zimną głowę, gdyż źle prowadzona księgowość może nam w przyszłości przysporzyć sporych problemów z urzędem skarbowym. Dlatego już od początku najlepiej wybrać usługi sprawdzonego biura, popytać znajomych, poczytać opinie w internecie. Lepiej zapłacić odrobinę więcej i spać spokojnie.

Zwracajmy uwagę na certyfikaty oraz doświadczenie. Przed decyzją warto udać się do biura i zobaczyć, jak wygląda praca. Może uda nam się porozmawiać z księgową. Sprawdźmy także, czy biuro posiada certyfikaty oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością i w jakim zakresie.

Nie decydujmy się na prowadzenie księgowości samodzielnie. Tę metodę poleca się raczej osobom z jednoosobową działalnością gospodarczą. Księgowość w spółce z o.o. jest nieco bardziej skomplikowana.

Żródło: https://www.e-pok.pl/

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments