Wybór w pełni automatycznego gramofonu to kwestia wygody. Obsługa sprowadza się w tym przypadku praktycznie do założenia płyty i naciśnięcia startu. Są jednak wśród miłośników gramofonów tacy, którzy nie uznają jakiejkolwiek automatyzacji.
Co trzeba zrobić, żeby delektować się muzyką z urządzenia manualnego? Sprawdź, czy ilość koniecznych do wykonania czynności sprawi, że nabędziesz gramofon manualny, czy raczej automatyczny lub przynajmniej półautomatyczny.
Ręczna obsługa gramofonu manualnego
Niezależnie od tego, czy gramofon odtwarza płyty winylowe i szelakowe, czy tylko te pierwsze, urządzenie manualne wymaga obsługi ręcznej. Wszystkie czynności wykonuje przy nim użytkownik.
Żeby delektować się dźwiękiem odtwarzanej muzyki musi samodzielnie podnieść i opuścić ramię, najczęściej za pomocą dźwigienki. Konieczne jest również ustawienie igły nad wybranym na płycie miejscem. Kiedy płyta „skończy się”, a więc igła dotrze do wewnętrznego rowka, gramofon nadal znajduje się w trybie pracy, a ramię trzeba podnieść własnoręcznie. Manualnie trzeba również włączyć i wyłączyć napęd urządzenia.
Elektryczny gramofon półautomatyczny
W gramofonie półautomatycznym część funkcji realizowana jest ręcznie przez użytkownika, natomiast pozostałe opcje działają automatycznie. To, które elementy pracy gramofonu są zautomatyzowane, a które nie zależy od konkretnego modelu sprzętu.
Najczęściej gramofony półautomatyczne posiadają wbudowany mechanizm, który rozpoznaje zakończenie płyty i wyłącza silnik. Takie urządzenia podnoszą ramię gramofonu, kiedy znajdzie się nad najbardziej wewnętrznym rowkiem, a następnie przenoszą je z powrotem do pozycji wyjściowej i wyłączają silnik. Niektóre gramofony wyposażone są również w przycisk stopu, który pozwala na ręczne uruchomienie funkcji auto-return w trakcie odtwarzania płyty.
W pełni automatyczny gramofon elektryczny
W gramofonie automatycznym zostały zainstalowane układy zwalniające użytkownika z wszystkich czynności, które w przypadku urządzenia manualnego musi wykonywać sam. Obsługa takiego sprzętu sprowadza się praktycznie do naciśnięcia jednego przycisku, który uruchamia cały mechanizm.
Najpierw automat podnosi ramię z uchwytu spoczynkowego, następnie przesuwa igłę nad pierwszy rowek i opuszcza ramię Po zakończeniu odtwarzania płyty, ramię jest podnoszone znad ostatniego rowka, a następnie przenoszone do ustawienia początkowego. System samodzielnie wyłącza również napęd.
Gramofony automatyczne mogą być również wyposażone w funkcję auto-repeat. Po załączeniu mechanizmu auto-return, mechanizm startu uruchamia się samoczynnie, pozwalając na odtwarzanie danej strony płyty w sposób ciągły. Jeśli naciśniemy w trybie auto-repeat przycisk stopu, płyta nie zatrzyma się – może to nastąpić dopiero po wyłączeniu funkcji automatycznego powtarzania.