Gdzie znaleźć dobrego adwokata: w kancelarii stacjonarnej czy w ogłoszeniach on-line?

Gdzie znaleźć dobrego adwokata: w kancelarii stacjonarnej czy w ogłoszeniach on-line?

Warto przeczytać

Pomoc prawnika jest nieoceniona, jeśli planujemy stanąć przed sądem lub ogrom przepisów, z którymi się stykamy, zaczyna nas przerastać. W obu przypadkach mamy kilka możliwości. Możemy we własnym otoczeniu znaleźć najbliższą kancelarię i zaufać jej pracownikom. Coraz większa liczba prawników korzysta z nowoczesnych dróg komunikacji. Mowa oczywiście o portalach internetowych. Dobrym sposobem na znalezienie pomocy prawnej, jest polecenie od znajomych. Ma to zastosowanie głównie przy podobnych sprawach, jeśli są skomplikowane i np. dotyczą działalności gospodarczej, warto rozejrzeć się za specjalistą w tej wąskiej dziedzinie.

Zanim zaczniemy szukać pomocy prawnej

Jesteśmy w sytuacji, która wymaga profesjonalnego przygotowania prawniczego i znajomości przepisów. Powinniśmy zadać sobie pytanie, jakiej specjalności adwokata potrzebujemy. Jeśli sprawa wydaje się być prosta, np. w postępowaniu spadkowym, gdzie zgadzamy się co do podziału majątku, wówczas adwokat może pełnić funkcję doradcy i reprezentować naszą sprawę przed sądem. W bardziej szczegółowych, zawiłych postępowaniach, warto poświęcić czas na szukanie specjalisty z danego zakresu spraw. Niektóre kancelarie specjalizują się w prawie rodzinnym, karnym, gospodarczym. Są też duże korporacje prawnicze o zasięgu ogólnopolskim a nawet międzynarodowym, które obsługują postępowania sądowe z różnych dziedzin.

Adwokat od spraw wielu czy fachowiec o wąskiej specjalizacji

Znając swoje oczekiwania odnośnie zakresu pomocy prawnej, możemy przystąpić do szukania adwokata. Większość prawników posiada swoje strony internetowe. Możemy z nich odczytać, jakie sprawy prowadzą oraz jak długo działają w zawodzie. Jeśli prawnik wzbudzi nasze zaufanie, możemy dodatkowo sprawdzić opinie o wybranej kancelarii. Jeśli sprawa nie jest wyjątkowo pilna, warto umówić się na wstępne spotkanie lub porozmawiać telefonicznie, przeprowadzić mini – wywiad, by upewnić się, że właśnie ta kancelaria poprowadzi należycie naszą sprawę.

Wśród prawników działają zarówno adwokaci o szerokich, jak i bardzo wąskich specjalizacjach. Złożone i skomplikowane postępowania sądowe czy porady związane z profilem naszej działalności gospodarczej, mogą wymagać osoby zaangażowanej w konkretną niszę prawną. Jeśli adwokat prowadzi sprawy z danego zakresu, warto mu zaufać, gdyż zna nie tylko oficjalną wykładnię przepisów, ale też potrafi sięgać po nieszablonowe rozwiązania.

Warto poświecić czas na rozpoznanie branży adwokackiej

Planując dłuższą współpracę z prawnikiem, warto poświecić nieco więcej czasu niż w przypadku jednorazowych spraw. Kancelaria adwokacka może wspomóc działania prawne naszej firmy, służyć poradą w zakresie prawa krajowego lub międzynarodowego. Zwłaszcza w czasach otwartych granic i ekspansji zagranicznej rodzimych firm, liczy się znajomość przepisów krajowych, europejskich i międzynarodowych. Kompleksowe usługi prawnicze są domeną dużych kancelarii lub korporacji o zasięgu międzynarodowym.

Wybór dobrego prawnika jest kwestią bardzo indywidualną. Zależy od wielu czynników i w pierwszej kolejności, przed udaniem się do kancelarii, powinniśmy sami określić, jakiego typu porady potrzebujemy. W zależności, czy sprawa dotyczy kwestii osobistych, rodzinnych, firmowych, szukajmy specjalistów z danej dziedziny.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z kancelarią doradztwa podatkowego i prawnego: www.kancelaria-walterowicz.pl.
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments