Dzięki technologiom kryzys może być szansą dla firmy

Dzięki technologiom kryzys może być szansą dla firmy

Artykuł Miesiąca

Obecna sytuacja pandemiczna w przypadku wielu podmiotów gospodarczych musiała w konsekwencji oznaczać zweryfikowanie tego, w jaki sposób patrzy się na własną działalność gospodarczą. To nowe podejście za każdym razem dotyczy głównie strategii oraz procesów gwarantujących skuteczne funkcjonowanie biznesu. To właśnie teraz w krótkim czasie okazało się, że to, co dosyć dobrze sprawdzało się przez wiele lat i pozwalało nawet odnosić sukcesy w konkretnej branży, teraz przez koronawirusa musi być bardzo szczegółowo zweryfikowane.

Oczywiście racjonalnie działający przedsiębiorca, który stara się działać kreatywnie, może dostrzec w takim momencie szansę na usprawnienie firmy i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które gwarantują mu nowoczesne technologie. Dotyczy to każdej branży takiej jak obuwnicza, samochodowa, czy też ubezpieczeń, a nawet jeśli chodzi o gry 777. W każdej firmie niezbędne jest przecież zarządzanie, a tu mogą nam ułatwić, chociażby profesjonalne aplikacje i programy komputerowe. Niejednokrotnie w ten sposób szybciej można było zweryfikować koszty i ulepszyć organizację.

Działanie w biznesie w czasie pandemii
Prowadzenie biznesu w czasie pandemii było rzeczywiście bardzo dużym testem, co pokazał cały rok 2020. To wówczas właśnie można było zweryfikować bardzo szybko, czy udaje nam się zarządzać firmą w czasie kryzysu, czy też nie. Nigdy wcześniej przedsiębiorstwa duże i małe nigdy nie spotkały się z taką sytuacją. Właściwie z dnia na dzień wszyscy muszą się przestawić na nowy typ funkcjonowania. Praca zdalna stała się w wielu sytuacjach koniecznością. Jednocześnie też menedżerowie z dużym doświadczeniem zawsze wiedzą, że z takich negatywnych sytuacji da się wycisnąć coś dobrego. Na tym w końcu polega kreatywność biznesowa. Kolosalne znaczenie miały tu nowoczesne technologie. Firmy działające w branży IT znacznie przyspieszyły, dostarczając swoim klientom jeszcze bardziej nowoczesnych rozwiązań, a programiści zaczęli większej ilości dostarczać aplikacje dedykowane indywidualne dla klientów, nie wspominając już o sztucznej inteligencji.

Praca zdalna nie taką znów nowością
Oczywiście błędne jest też rozumowanie, że te kluczowe technologie, które gwarantują nam pracę zdalną, są czymś absolutnie nowym. Istniały one od dawna, ale nie zawsze były preferowane przez pracodawców, a także pracowników. Istniała tu też pewna blokada psychologiczna. Cała masa osób wychodziła z założenia, że nie wyobraża sobie pracy w domu albo jakimś innym miejscu poza siedzibą firmy. W praktyce jednak w dzisiejszych czasach, gdy każdy z nas dużą ilość obowiązków realizuje przy komputerze, mnóstwo zadań pracowniczych praktycznie nie wymaga obecności w siedzibie firmy. Weryfikacja nastąpiła, więc błyskawicznie. W efekcie wiele osób przekonało się, że praca na odległość całkiem dobrze sprawdza się w praktyce. Taka organizacja obowiązków zawodowych przestała też być opcją alternatywną, ale w wielu sytuacjach rozwiązaniem wręcz obowiązkowym i jedynym, które umożliwia przetrwanie firmy w dobie pandemii.

Najbardziej użyteczne w pracy technologie
Okazało się też, że zdalnie można niemal tak samo skutecznie zarządzać procesami oraz organizacją pracy. Czymś absolutnie normalnym jest już elektroniczny obieg umów, które są zawierane pomiędzy przedsiębiorcami. Poza tym w dobie pandemii o wiele bardziej została dopracowana nowoczesna komunikacja, która opiera się o wewnętrzną sieć. Ogromną pomocą stała się także automatyzacja rezerwacji spotkań i oczywiście monitorowanie aktywności pracowników. Bez względu na to, w jakim miejscu się znajdują, można sprawdzać ich postępy w pracy i w razie czego zgłaszać uwagi. Poza tym trzeba było także zadbać to uwierzytelnianie dostępu do zasobów wewnętrznych, jeśli chodzi o kluczowe dane. Okazuje się więc, że wiele firm wyszło obronną ręką z takiego kryzysu i przyzwyczaiło się już do funkcjonowania w ten sposób.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments