Dlaczego wszyscy mówią o kuchni francuskiej?

Dlaczego wszyscy mówią o kuchni francuskiej?

Warto przeczytać

Dania wchodzące w skład kuchni francuskiej są bezsprzecznie uważane za awangardę, jeśli chodzi o kuchnię światową.

Warto jednak zauważyć, że takie myślenie o kulinarnych możliwościach Francuzów nie wzięło się znikąd. Wręcz przeciwnie – historia sama w sobie jest przykładem tego, jak smaczne i ekskluzywne mogą być dania znad Sekwany.

Cień tradycji czy nowe spojrzenie na kuchnię?

Dziś produkty francuskie niewątpliwie zdobywają Europę. Widać to zwłaszcza na przykładzie Polski, która staje się prawdziwą ostoją francuskich sklepów kulinarnych. Warto jednak zauważyć, że są to składniki będące częścią nouvelle cuisine, czyli nowego trendu we francuskiej kuchni. Ów „nowy początek” miał miejsce mniej więcej w roku 1960, kiedy to Francji udało się odrestaurować swoją kulinarną popularność.

Korzenie XVII wieku

Co ciekawe, popularność kuchni francuskiej nie zrodziła się w połowie XX wieku, lecz znacznie wcześniej, to jest w okolicach wieku XVII. To właśnie wtedy francuscy mistrzowie kuchni zaczęli coraz częściej pojawiać się w królewskich dworach Europy, zaznajamiając tamtejszych władców z wyjątkowym smakiem kuchni znad Sekwany. Nagle okazało się, że francuskie produkty spożywcze cieszą się coraz to większą popularnością. Niestety, Rewolucja Francuska wszystko przerwała…

Tradycje a świat dzisiejszy

Nie jest tajemnicą, że francuscy mistrzowie kuchni również i dziś mają swą wyrobioną markę. I choć w XXI wieku kuchnia rodem znad Sekwany znajduje godnych przeciwników w kuchni śródziemnomorskiej lub włoskiej, to jednak wciąż ma ona swoich zagorzałych miłośników. Cóż, Francja jest krajem znanym z ekstrawaganckich dań, wyjątkowych i smacznych win, a także ze świetnych szefów kuchni.

Reasumując, produkty francuskie w dzisiejszym, kulinarnym świecie nie tylko wchodzą w skład typowych, tamtejszych dań. Wręcz przeciwnie – coraz częściej implementuje się je do wielu innych kuchni narodowych, dzięki czemu ich smak staje się jeszcze bardziej różnorodny. Nadszedł czas, by samemu sprawdzić, ile prawdy jest w tym stwierdzeniu.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments