Dlaczego wady zgryzu tak utrudniają nam życie?

Dlaczego wady zgryzu tak utrudniają nam życie?

Warto przeczytać

Jakiekolwiek leczenie, które związane jest z zębami – to prawdziwa trauma zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Często okazuje się, że wiek wcale nie przyzwyczaja nas do takich wizyt i w dalszym ciągu omijamy gabinet dentysty lub ortodonty szerokim łukiem. Każda osoba w starszym wieku powie Ci jednak, że jest to złe podejście i to właśnie w młodości musimy zmuszać się do takich wizyt jak najczęściej.

Zaniedbywanie swojego uzębienia ma zwykle opłakane skutki – wady zgryzu coraz bardziej postępują i możemy odczuwać ból oraz dyskomfort. Takie problemy mogą później utrudniać normalne jedzenie i zasypianie, a także przyczyniać się do znacznego spadku samooceny. Im dłużej zwlekamy, tym trudniej będzie nam zdecydować się na założenie aparatu dentystycznego, gdyż jest to coś, co utożsamiamy z wiekiem dziecięcym i nastoletnim.

Problemy związane z wadą zgryzu

Nieprawidłowy zgryz przyczynia się do powstania ogromnej ilości problemów, o których istnieniu musimy wiedzieć. Na początek weźmy pod uwagę problemy z mową – może być to wstydliwa i denerwująca dolegliwość w szczególności dla osoby dorosłej, która każdego dnia musi załatwiać ważne kwestie biznesowe. Często próbujemy wyleczyć seplenienie u logopedy – a powinniśmy raczej zastanowić się nad jego przyczyną, czyli wadą zgryzu. W tym trzeba udać się do ortodonty.

Kolejnym problemem mogą być trudności z oddychaniem oraz z jedzeniem. Nieprawidłowe ustawienie szczęki powoduje, że te najbardziej naturalne czynności stają się o wiele trudniejsze i wymagają nadmiernego wysiłku. Wszystko to z kolei bardzo mocno wpływa na stan psychiczny danej osoby. W szczególności dzieci mogą odczuwać ogromne skrępowanie przed spożywaniem posiłków np. na szkolnej stołówce. Dochodzą do tego także kwestie estetyczne – wada zgryzu jest bardzo często widoczna i wpływa na symetrię twarzy danej jednostki. Dla nastolatka będzie to związane z rozwojem kompleksów, które również wpływają negatywnie na jego zdrowie psychiczne.

Jeszcze więcej problemów

Nie jest to jednak koniec listy problemów, które mogą pojawiać się wraz z wadą zgryzu. Możemy wliczyć do tego także próchnicę, która tworzy się w bardzo trudno dostępnych miejscach – zbyt blisko ustawione zęby powodują, że trudno jest ją zdiagnozować i następnie leczyć. Zdarza się, że nasza wada może również powodować, że nieustannie przegryzamy sobie policzki – a to powoduje ciągły ból i irytacje. Zły zgryz może objawiać się także poprzez mimowolne tarcie zębów w trakcie snu, a to będzie z kolei skutkować ich kruszeniem. Dlatego wadę warto leczyć u specjalistów. Jednym z takich miejsc jest Dorodent w Warszawie.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments