Ból w chorobie onkologicznej

Ból w chorobie onkologicznej

Polecane i promocje

Ból jest najczęściej nieodłącznym objawem choroby onkologicznej, występuje stale aż u 51% diagnoz już we wstępnej fazie rozwoju choroby, a w tej zaawansowanej dotyczy aż 75% chorych.

W przypadku nowotworu taka dolegliwość może pojawiać się w każdym etapie rozwoju, również w fazie początkowej. Najczęściej występuje w miejscu guza, natomiast przeważnie dosyć silnie promieniuje. Jak potwierdzają specjaliści, którzy pracują w obiekcie, takim jak przychodnia leczenia bólu, im bardziej zaawansowana jest choroba, tym dolegliwości bólowe są bardziej intensywne. W sytuacjach, w których choroba nowotworowa staje się już nieuleczalna, ból powoduje niemożność normalnego funkcjonowania, zarówno w aspekcie fizycznych, ale też psychicznym. Jeśli leczenie paliatywne, czyli uśmierzanie bólu nie zostaje wdrożone albo jest nieskuteczne, bardzo często dochodzi do skrajnego wycieńczenia organizmu.

Jak potwierdza klinika bólu, tego rodzaju objawy udaje się zniwelować poprzez wdrożenie dobrze dopasowanych metod. W onkologii wyróżnia się zarówno różne rodzaje bólu, jak i źródła jego pochodzenia, a więc uśmierzanie również musi być dobrane indywidualnie. Nie ma jednej, uniwersalnej metody, która choćby łagodziłaby ból bez względu na rodzaj nowotworu.

Okazuje się, że najsilniejszy ból pojawia się u chorych na nowotwór przełyku, trzustki, piersi oraz u tych, którzy zmagają się z przerzutami do kości. Zawsze jest silny, nierzadko promieniujący, wiąże się z ogromnym cierpieniem, nierzadko przyczynia się do trwałej dysfunkcji układu nerwowego.

Jak radzić sobie z bólem w chorobie nowotworowej?

Chemioterapia czy leczenie chirurgiczne pozwala zwalczyć ból, ale tylko w pewnym stopniu zaawansowania raka. Nie jest to skuteczna metoda uśmierzania bólu ani w ogóle walki z nowotworem w skrajnie zaawansowanym stadium. Wtedy wdraża się leczenia paliatywne, którego celem nie jest zwalczanie przyczyn choroby, ale jedynie łagodzenie jej najgorszych objawów, w tym właśnie bólu. Coraz częściej odchodzi się już od morfiny oraz innych środków farmaceutycznych. Dzisiaj ulgę przynosi między innymi medyczna marihuana. Gabinet terapii konopnej potwierdza, że jej stosowanie jest optymalne, jeśli łączy się w innymi sposobami naturalnymi, bądź w ramach kuracji przeciwbólowej, uzupełniającej. Podobne efekty może przynieść aromaterapia oraz muzykoterapia, a najlepiej wszystkie te sposoby wdrożone jednocześnie. Chodzi o to, by pacjent, który zmaga się z nowotworem, mógł przeżyć ostatnie chwile życia w najlepszym komforcie, by ulżyć jego cierpieniu.

Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów dostępnych na stronie: Cannabiclinic.pl – medyczna marihuana – gabinet terapii konopnej.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments