Uzależnienia

 

Bycie uzależnionym oznacza, że dana osoba odczuwa silną potrzebę zażywania jakiejś substancji lub  wykonywania czynności, nie jest w stanie się bez czegoś obejść. A więc sięga po narkotyki, leki, alkohol, papierosy, oddaje się hazardowi, oglądaniu Internetu czy zatraca w seksie – żeby przytoczyć najczęściej spotykane przykłady. Krok po kroku substancja czy zachowanie coraz bardziej wymyka się spod kontroli i przejmuje władzę, to nie osoba ma nałóg, ale nałóg ma człowieka.  

Uzależnienie wydarza się w dwojaki sposób: fizycznie i psychicznie. Fizjologicznie jest to problem stosunkowo łatwy do rozwiązania. Przy dzisiejszym stanie wiedzy medycznej wyspecjalizowane placówki dosyć skutecznie pomagają wyjść z nałogu na tym poziomie. Inaczej sprawa ma się z uzależnieniami w wymiarze psychicznym. Tutaj pojawia się miejsce dla psychologa i terapii, ponieważ, aby poradzić sobie z problemem, który objawia się sięganiem po substancje czy zachowania, potrzeba zrozumieć jego podłoże, to, z czego on wynika, co daje, w jakim kontekście się pojawia i wiele, wiele innych. Zazwyczaj ustalenie „o czym jest ten nałóg”, a w konsekwencji, w jaki sposób skutecznie można sobie z nim poradzić, wymaga regularnej pracy ze specjalistą, często korzystna jest też praca w grupie. 

 

Często spotykane zagadnienia w pracy z uzależnieniami:

–  uzależnienia od substancji (nikotyna, alkohol, narkotyki, jedzenie itp.)

–  uzależnienia od Internetu

–  uzależnienia sfery seksuologicznej

–  uzależnienia od pracy

–  uzależnienia od zakupów

–  uzależnienia od dbałości o ciało (solaria, tężyzna fizyczna itp.)

 

To z pewnością nie wszystkie zagadnienia, które wymagają pomocy specjalistycznej. Wszystkich Państwa, których temat dotyczy, zapraszamy na konsultacje do naszych specjalistów, aby ustalić tryb i zakres pracy w indywidualnej perspektywie. 

 

Tagi: terapia uzależnień Warszawa

----

mail: info@inspirowarszawa.pl

tel.: 533 782 123

skype: inspirowarszawa