Terapia nastolatków

Czego właściwie potrzebują nastolatki? To częste pytanie sfrustrowanych rodziców. Gdyby tylko wiedzieli, na pewno by to im zapewnili. Niestety, nie jest łatwo o dobrą odpowiedź, bo zazwyczaj same nastolatki jej nie znają. Okres dojrzewania to czas intensywnych poszukiwań. Młody człowiek stara się odnaleźć własną drogę pośród różnych istotnych wartości, okoliczności i środowisk, z którymi się styka. Najczęściej poznaje poglądy zupełnie odmienne, sprzeczne ze sobą. W domu rodzinnym wpajane jest jedno, rówieśnicy proponują drugie. Media, pełniące tak ważną rolę w dzisiejszym świecie, pokazują życie od innej strony niż szkoła. Internet daje dostęp do tego, czego zupełnie nie ma w książkach polecanych przez autorytety. Hormony i emocje namawiają, a zasady i rozum zabraniają.

Wiele możliwych wpływów oddziałuje na młodych ludzi i padają one na podatny, bo nieukształtowany jeszcze grunt. A oni starają się w tym wszystkim odnaleźć siebie i to, co dla nich naprawdę ważne. Nie jest to łatwy proces – ani dla nastolatków, ani dla ich otoczenia.

Terapia dla nastolatków pomaga im  przechodzić przez zawieruchę typową dla etapu rozwojowego. W pracy zwracamy uwagę na to, by nie być dyrektywnymi: nie przekonujemy, że coś jest dobre czy właściwe, raczej stwarzamy możliwie dogodne warunki do tego, aby mogli sami te odpowiedzi odnaleźć. A często, aby najpierw w ogóle zaczęli się zastanawiać i takie pytania stawiać.

 

Częste zagadnienia, z jakimi spotykamy się w pracy z nastolatkami:

–  odkrywanie własnej tożsamości

–  ustanawianie granic prywatności

–  budowanie poczucia własnej wartości

–  nadużywanie narkotyków

–  zaburzenia jedzenia

–  przestępczość

–  agresja i przemoc

–  depresja

–  problemy emocjonalne

–  nieśmiałość, wycofanie

–  problemy rówieśnicze

 

To z pewnością nie wszystkie zagadnienia, które wymagają specjalistycznej pomocy. Jeżeli w życiu nastolatka dzieje się coś, co może niepokoić, zapraszamy na konsultację z naszymi specjalistami.

 

Tagi: terapia nastolatków Warszawa

----

mail: info@inspirowarszawa.pl

tel.: 533 782 123

skype: inspirowarszawa